کاتالوگ جدیدترین محصولات برندهای معتبر جهان
گروه محصولات
Skip Navigation Links.
دسته بندی های موجود
عینک های آفتابی
عینک های طبی
همه ی موارد  
مقالات انتخابی - آیا می دانید
عنوان: آیا می دانید
 • حسن ابن هیثم بصری» (زاده: ۳۵۴ ه.ق = ۳۴۳ ه.خ = ۹۶۵ م/مرگ: ۴۳۰ ه.ق = ۴۱۳ ه.خ = ۱۰۳۹ م) در سده‌ی پنجم قمری/یازدهم میلادی در کتاب فیزیک نور خود به نام «کتاب المناظر» (۴۱۱ ه.ق = ۳۹۹ خ = ۱۰۲۱ م) به خاصیت عدسی‌ها در بهبود بینایی اشاره کرد. این کتاب نزدیک ۱۰۰ سال بعد از نگارش به لاتین ترجمه شد و نزدیک ۱۰۰ سال پس از آن نیز در سده‌ی سیزدهم م در ایتالیا بر اساس آن دستگاهی ساخته شد که ما امروزه به نام عینک می‌شناسیم.                                              
  نقاشی سده‌ی پانزدهم م. (
  ۱۴۰۳ م=۷۸۲ خ) - اثر کُنراد فُن سوئست (Conrad von Soest )
  درباره‌ی علت نامگذاری این ابزار به «عینک» در زبان پارسی برخی معتقدند که ریشه‌ی آن «عین» عربی به معنای چشم است. پس عینک یعنی چشم کوچک. برخی نیز معتقدند که در اصل «آیینه‌اک» است یعنی آیینه‌های کوچک.

  رئيس مركز تحقيقات اپتيك و لنز ايران هشدار داد چشم كودكان 3 برابر بزرگسالان بيشتر از اشعه UV‌ خورشيد آسيب مي‌بيند كه اين موضوع، لزوم استفاده اجباري كودكان از عينك‌هاي آفتابي را ضروري مي‌‌كند.                       
  پرويز زرين بخش، چشم پزشك با اعلام اين خبر افزود: كودكان معمولاً زمان بيشتري را در خارج از خانه به سر مي‌برند و در مقايسه با افراد بالاي 25 سال كه10 درصد اشعه
  UV‌خورشيد وارد چشم آنان مي‌شود،‌75 درصد اين اشعه به چشم كودكان وارد مي‌شود كه اين مساله فوريت محافظت چشم كودكان را در مقابل اشعه UV نشان مي‌دهد.

   وي با اشاره به صدمات چشمي ناشي از اشعه UV‌ ادامه داد: اشعه UV‌باعث تاثير بر سلول‌هاي گابلت شده، خشكي چشم و كاهش حس قرنيه را به همراه داشته، سبب ايجاد بيماري «ناخنك» در چشم مي‌خورد.                                             
  به گفته زرين بخش آثار اشعه
  UV در افرادي كه داراي قرنيه نازك هستند، شديدتر بوده و ميزان اشعه بيشتري وارد چشم آنان مي‌شود.
  وي اضافه كرد: افرادي كه عمل ليزيك و
  PRK‌ انجام مي‌دهند، نيز جزو افراد در معرض خطر به شمار مي‌روند.
  اين چشم پزشك گفت: نازك شدن قرنيه مي‌تواند ميزان اشعه
  UV‌ را عبور داده، ايجاد كاتاراكت و آب مرواريد را تسريع مي‌كند.
  زرين بخش با اشاره به يك پژوهش انجام شده از سوي محققان ژاپني اظهار داشت: در بهار، پاييز و تابستان رنج نمي‌برند از عينك آفتابي و كلاه محافظتي استفاده نمي‌كنند.
                                      
  اين در حاليست كه در اين ساعت‌ها اغلب افراد فعاليت‌هاي خارج از خانه انجام مي‌دهند و بيشتر در معرض خطرند.
  وي با اشاره به اينكه در دسترس‌ترين وسيله محافظت، عينك‌هاي آفتابي هستند، تصريح كرد: عينك‌هاي معمولي بي‌كفيت تنها نصف اشعه
  UV‌را كنترل مي‌كنند. استفاده از اين عينك‌ها سبب باز شدن مردمك و ورود اشعه UV بيشتر به چشم مي شود. بنابراين ضروري است، افرادي كه قصد تهيه عينك آفتابي دارند، حتما با چشم پزشك مشورت كنند.

   

   


تاریخ ثبت: 1389/08/01
00002